Chór Choranima Nova

Chór "Choranima Nova" to liczący ok. 60 członków chór z Hanoweru (Niemcy), który w swoim dorobku ma liczne występy w różnych krajach Europy i nie tylko. Jego repertuar obejmuje utwory a-capella, oratoria, jak i dzieła chóralno-symfoniczne. Może się poszczycić współpracą m.in. z Orkiestrą Symfoniczną Polskiej Filharmonii Bałtyckiej czy Orkiestrą Haydna w Hamburgu oraz licznymi solistami.

Chór jest organizacją pożytku publicznego i ma swój wkład w dorobek kulturalno-artystyczny, jak również edukacyjny, umożliwiając studentom szkół muzycznych szlifowanie praktycznych umiejętności pod okiem doświadczonych profesorów i nauczycieli. Więcej informacji na oficjalnej stronie internetowej: www.choranima-nova.de

"Wysławiajcie Pana!" brzmi tytuł i motto koncertów, a w programie m.in. Felix Mendelssohn Bartholdy, Johannes Brahms, Franz Schubert, Anton Bruckner, Gabriel Fauré, Franz Liszt i Josef Gabriel Rheinberger. Zacytowany w tytule werset z 100. Psalmu wskazuje, że w repertuarze znajdują się psalmy i pieśni chwalebne, które na wiele sposobów wysławiają Boga i Jego dzieła. Inną wspólną cechą utworów w bogatym programie koncertów jest fakt, iż wszystkie wywodzą się z epoki romantyzmu. Te aspekty kształtowania wrażliwości i emocji człowieka znajdują odzwierciedlenie we wszystkich prezentowanych utworach.

Kierownikiem artystycznym chóru "Choranima Nova" jest od 2013 roku Keno Weber. Pochodzi z Leer (Fryzja Wschodnia) i swoją przygodę z muzyką rozpoczął w wieku siedmiu lat od nauki gry na pianinie. W tym też kierunku potoczyła się początkowo jego kariera muzyczna – studia w klasie fortepianu w Wyższej Szkole Muzycznej i Teatralnej w Hanowerze. W Wyższej Szkole Muzycznej w Würzburgu ukończył pod kierunkiem prof. Joerga Straube klasę dyrygentury, wykonując na swoim koncercie dyplomowym kantatę na chór i orkiestrę "Dona Nobis Pacem" Ralpha Vaughana Williamsa. W 2010 roku wrócił do swojej Alma Mater, gdzie jest docentem w klasie dyrygentury chóralnej.

W programie koncertów są nie tylko chóralne utwory a-capella. Na organach akompaniuje chórowi Karsten Warnecke, urodzony w Delligsen (Niemcy). Już jako dziecko uczęszczał na lekcje gry na pianinie. W wieku 14 lat zmienił kierunek kształcenia na organy pod kierunkiem Kornelisa Bosmana, jak i rozpoczął kształcenie w kierunku dyrygentury m.in. u prof. Gerda Müllera-Lorenza, prof. Bodo Bischoffa czy prof. Jörga Breidinga. W 2008 roku ukończył z wyróżnieniem studia dyrygentury chóralnej na Akademii Edukacji Kulturalnej w Wolfenbüttel w Niemczech. Dopełnieniem jego wykształcenia były regularne występy jako organisty i dyrygenta różnych chórów m.in. "Chóru Bachowego" z Hanoweru. Obecnie jest asystentem dyrektora artystycznego chóru "Choranima Nova".

Tegoroczne koncerty nie są pierwszymi gościnnymi występami w Polsce. W pierwszym roku swojej działalności chór "Choranima Nova" w październiku 2001 r. koncertował wraz z Orkiestrą Symfoniczną Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku i Starogardzie Gdańskim prezentując m.in. "Lobgesang" F. Mendelsohna (posłuchaj).
Dwa lata później, w sierpniu 2003 roku, odbyły się kolejne koncerty w Gdyni i w Gdańsku z okazji obchodów 100-lecia istnienia zboru Kościoła Nowoapostolskiego w Trójmieście oraz Festiwalu Muzyki Sakralnej. Tym razem w repertuarze znalazło się Oratorium "Św. Paweł" op. 36 F. Mendelssohna wykonane również wspólnie z Orkiestrą Symfoniczną PFB.

Muzyka z serca i duszy. Wyrażanie emocji poprzez muzykę, poprzez śpiew, jest pierwotną potrzebą człowieka. Mimo iż do śpiewu niezbędne są siły ciała, to jednak jego źródło jest w sercu (łac. Cor) i duszy (łac. Anima): "Choranima Nova" - ma to powiązanie na uwadze i podczas koncertów stara się zarazić tym słuchaczy.